C 20 Arıza Kodu Kalorifer gidiş sensör sorunu
Kalorifer gidiş borusu üstünde bulunan sensörde arıza olduğunda, sensör kablolarında kısa devre ya da kopukluk olduğunda bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza reset atmaya gerek duyulmaz. Arızanın çözümlenmesi için mutlaka servis yardımı alınmalıdır.

 

C 40 Arıza Kodu Kalorifer dönüş sensör sorunu
Kalorifer dönüş borusu üstündeki sensörde arıza olduğunu, sensör kablolarında kopukluk-kısa devre olduğunu ya da sensör borularının nemlenme yaptığını belirtir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan servis yardımı almalısınız.

 

C 28 Arıza Kodu Baca gazı sensör sorunu
Baca gazı sensörünün arıza olabileceğini ya da baca gazı sıcaklığının okunamadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

 

C 78 Arıza Kodu Basınç sensör sorunu
Basınç sensöründe sorun olabileceğini ve bu sebeple kombinin basıncı okuyamadığını gösteren arıza kodudur. Bu arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem söz konusu değildir. Airfel Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.

 

C 50 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunu
Plaka eşanjörün üzerinde yer alan sıcak su sensöründe arıza olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında kopma-kısa devre olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Arızanın net tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

 

C1 05 Arıza Kodu Hava atma programı aktif
Ekranda anahtar işareti de belirir. Bu bir arıza durumu değildir. Cihazın hava atma programının çalıştığını belirtir. Bir süre bekleme sonrasında kendiliğinden düzelecektir.

 

C1 11 Arıza Kodu Güvenlik sıcaklık seviyesi aşıldı.
Isı sensörleri üzerinden okunan değer limiti aşmış durumda ise ekranda bu arıza kodu belirir. Bu gibi durumlarda “R” konumlu reset düğmesine basmalı cihazı resetlemelisiniz. Resetleme sonucunda sonuç değişmezse eğer veya sorun sıklıkla meydana gelir ise Airfel Servisi yardımı almalısınız.

 

C1 10 Arıza Kodu Limit termostat devrede
Kalorifer gidiş suyu 93°C olduğunda ya da bu sıcaklığı aştığında limit termostat emniyet açısından devreye girer. Digifel Premix model kombiyi kapatarak ekranda bu hata kodunu verir. Bu gibi durumlarda önce kombi altındaki vanalara bakılmalı, kapalı şekilde ise açık konuma çevrilmelidir. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakılmalı en az 3 tanesi açık olacak şekilde kullanım sağlanmalıdır. Uygulamalardan sonra arıza durumunda düzelme olmaz ise “R” konumlu reset düğmesine basılmalı resetleme işlemi maksimum 3 kez uygulanmalıdır. Uygulamalardan sonra da sonuç değişmezse eğer Airfel Servisi’ni aramalısınız. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan birçok sebep sıralanabilir: ana eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer tesisatı ya da pislik tutucu görevdeki kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Net tespitin ve çözümün sağlanması açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

C1 33 Arıza Kodu Ateşleme sorunu
Brülörde alev oluşumunda ya da kontrolünde problem olduğunda ekranda bu hata kodu yanıp söner. Bu gibi durumlarda önce dairedeki gaz kontrol edilmelidir. Dairede gaz var mı? Kombiye gaz geliyor mu? Bu soruların yanıtı alınmalıdır. Dairede gaz varsa, kombiye de gazın gelmesi gerekir. Tüm vanaları kontrol edin ve vanaları açın. Daire içinde gaz olduğundan da emin olun. Gaz yoksa eğer doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bilgi ve yardımları alın. Gaz olmasına karşın bu sorun yaşanıyor ise “R” konumlu reset düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da sonuç değişmiyorsa eğer mutlaka Airfel Servisi’ni arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, iyonizasyon elektrodunda, ateşleme elektrodunda ya da gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

 

C1 17 Arıza Kodu Su basıncı yüksek
Kalorifer devresindeki su basıncının yüksek olduğunu yani 2,5 bar ve üzeri olduğunu belirten arıza kodudur. Digifel Premix model kombi ekranına baktığınız zaman basıncın 2,5 bar üzerinde olduğunu göreceksiniz. Kombinize yakın kaloriferin üst yan kısmını açarak oradan su alın. Siz su aldıkça ekranda beliren bar seviyesi düşecektir. LCD ekrandaki bar seviyesi 1,5 e gelene kadar kaloriferin üst yan kısmından su almaya devam edin. Bu değere geldiği zaman işlemi sonlandırın, sorun düzelecektir.

 

C1 18 Arıza Kodu Su basıncı düşük
Kalorifer devresindeki su basıncının düşük olduğunu yani 1 barın altında olduğunu belirtir. Bu durumda basıncı yükseltmeniz gerekir. Digifel Premix kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ve LCD ekranda bar değeri 1.5 olana kadar su basmalısınız. İşlemin ardından doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa ya da işlemi yapamazsanız servis yardımı alabilirsiniz.

 

C1 54 Arıza Kodu Kalorifer dönüş suyu sıcaklığı gidiş suyu sıcaklığından yüksek
Geçici bir arıza durumudur. Bir süre kadar ekranda belirir ve daha sonra cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Sorun ancak sık sık meydana geliyor ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

C1 29 Arıza Kodu Fan arızası
Fanın çalışmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda sorun sadece fan ile alakalı değil elektronik kart ile alakalı da olabilir. Teknik açıdan sorunun tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

C1 30 Arıza Kodu Baca gazı güvenlik sıcaklığı aşıldı
Baca gazı sıcaklığının 80-90°C civarında olduğunu belirtir. Bu durumda baca tıkalı ya da yoğuşma suyu giderinde tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilmesi ve onarılması adına mutlaka servis yardımı almalısınız.

 

C1 56 Arıza Kodu Hatalı besleme voltaj sorunu
Elektronik karta giden besleme voltajında sorun olabileceğini belirtir. Şebeke voltajında iniş çıkışlar olması sebebi ile kombinin arızaya geçtiğini belirtir. Şebeke voltajındaki dalgalanmalar düzeldiği zaman sorun da düzelebilmektedir. Bu sorunda cihaz otomatikman resetlenecektir. O yüzden bir müdahalede bulunmadan beklemelisiniz. Bekleme neticesinde sonuç değişmiyorsa eğer bu durumda mutlaka uzman servis yardımı almalısınız. Muhtemel sebep de elektronik kart arızasıdır. Uzman Airfel Servisi ekibi müdahalesi sonrası arıza düzelir ancak yeniden tekrar etme olasılığı vardır. Buna karşı da Kombi Regülatörü kullanarak voltajları dengede tutmanızı öneriyoruz.