1.yeşil led yanıp sönüyor, 2.kırmızı led yanıyor Düşük su basınç sorunu
Basınç değerinin 1 barın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda sisteme 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Ecofel kombinin sağ altındaki mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek panelin solunda yer alan termomanometre 1,5 e gelene kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra ledler düzelecek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmamalısınız.

 

Sadece 2.kırmızı led yanıyor ise Alev oluşmuyor
Bu arıza durumunda öncelikle dairenizdeki gaz girişlerini kontrol edin. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Bazen vanalar açık olmasına karşın doğalgaz çalışması sebebi ile konut içinde gaz kesintisi olabilir. Bu yüzden dairenizde gaz olduğundan ve kombinize de gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz yoksa eğer doğalgaz firması ile görüşün. Gaz varsa da eğer Ecofel kombiyi şalterinden kapatıp açın. Yine düzelme olmuyorsa; anakartın arızalanması, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olması veya gaz valfinin arızalı olması sebebi ile bu durum yaşanabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

 

1.yeşil led ve 2.kırmızı led yanıyor ise Emniyet termostadı kapaması
Kombideki suyun aşırı ısınması sebebi ile emniyet termostatının sistemi kapadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce cihazın ayarı yüksek ise düşürün. Kombi altındaki vanaların açık konumda olup olmadığına bakın. Kapalı ise mutlaka açın. Cihazınız kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin, vanalar kapalı ise açın ve en azından 3 kalorifer vanası mutlaka açık olsun. Buna rağmen arıza devam ederse cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Arıza hala düzelmiyorsa mutlaka Airfel Servisi’ni arayın. Ana eşanjörde, üç yollu vanada veya pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresinin tıkanması ya da kalorifer tesisatında tıkanma olması sebebi ile de bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakın ve cihaza müdahale etmeyin.

 

2.kırmızı led ve 3.yeşil led yanıyor ise Atık gaz sorunu
Airfel Ecofel model kombiler hermetik olduğu için atık gaz sistemi fan ile sağlanır. Atık gaz sorunu yaşandığında ise; fan, prosestat ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.

 

2.kırmızı led ve 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Kalorifer sensör arızası
Kalorifer sistemi sensör sorunudur. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe arıza, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

 

1.yeşil led ve 2.kırmızı led hızlı yanıp sönüyor ise Sıcak su sensör arızası
Sıcak su sensör arızasıdır. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe sorun, sensör borularında nem, sensör kablolarında kısa devre, kopma olabilir. Arızanın tespiti ve onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

1.yeşil led ve 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Yanlış iyonizasyon sorunu
Cihazın alev algılamada sorun yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

Arıza Olmayan Durumlar

 

3 led de yanıyor ise Pompa blokajı
Normal çalışma durumudur. Pompanın devreye girdiğini belirtir. Arıza değildir.

 

3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Kalorifer sistemi talebi
Arıza durumu değildir. Kalorifer sisteminin devrede olduğunu belirtir.

 

1.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Kullanım suyu talebi
Arıza durumu değildir. Kombinin yaz konumunda olduğunu belirtir.

 

1.yeşil led yanıp sönüyor ise OFF/RESET modu
Bu bir arıza durumu değildir. Normal çalışmadır.

 

1.yeşil led ve 3.yeşil led yanıyor ise Kış modu + kullanım suyu aktif
Arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun açıldığını yani sıcak su kullanımının sağlandığını belirtir.

 

3.yeşil led yanıyor ise Kış modu + kullanım suyu inaktif
Bu bir arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun kapalı olduğunu yani sıcak suyun kullanılmadığını belirtir.

 

1.yeşil led yanıyor ise Yaz kodu + kullanım suyu aktif
Bu bir arıza değildir. Kombinin yaz konumunda yani sadece sıcak su konumunda olup musluğun açık vaziyette olduğunu ve sıcak su beklentisine yanıt alındığını belirtir.

 

3 led de yanmıyor ise Yaz konumu + kullanım suyu inaktif
3 ledin de yanmıyor olması kombinin yaz konumunda olup sıcak su talebinin olmadığını yani sıcak su musluğunun açık durumda olmadığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.