101 Arıza Kodu Maksimum sıcaklık kilitlenmesi
Ekranda bu arıza durumu belirdiğinde kombi altındaki tesisat vanalarına bakın. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise mutlaka açın. Buna rağmen sorun yaşanıyor ise ekranın hemen solunda yer alan “reset” düğmesine basın. Resetleme sonrasında da sonuç aynı ise birçok parçada sorun olabilir. Mesela; ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum atlama-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, kalorifer tesisatında tıkanma, sensör arızası, kart arızası, pompada sıkışma durumları söz konusu olabilir. Net tespit için ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka Ariston Servisi’ni aramalısınız.

 

501 Arıza Kodu Alev yok
Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda tüketici olarak dairenizde gaz olup olmadığını kontrol edin. Kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Ateşleme sistemi bu sebeple çalışmıyor olabilir. Gaz vanaları açıksa kombiye gaz geliyorsa eğer ekranın solundaki reset butonuna basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrası durum aynı ise servisi aramalısınız. Anakartın, iyonizasyon ateşleme elektrodunun veya gaz valfinin arzalı olması sebebi ile bu sorun yaşanıyor olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Servis ile görüşmeli yardım almalısınız.

 

103/104/105/106/107 Arıza Kodu Yetersiz su dolaşımı
Bu durumda önce Clas model kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Su dolaşımı olmuyorsa eğer basınç düşük olabilmektedir. Panelin solunda bar göstergesi yer alır. 1 in altını gösteriyor ise cihazın suya ihtiyacı vardır ve bu sebeple su dolaşımını yeterli şekilde yapamıyordur. Yani su basma işlemi uygulamanız gerekir. Ariston Clas model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek bar göstergesi 1,5 değerine gelene kadar su basma işlemi uygulamalısınız. Bu değere yaklaşınca doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Arıza durumu çözümlenecektir. Fakat düzelme olmaz ise ya da bar değeri normal seviyede ise bu durumda sorun pompa ile alakalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kombi altındaki tesisat vanaları kapalı veya kalorifer vanaları kapalı olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

 

601 Arıza Kodu Atık gaz tahliye sorunu
Ariston Clas model kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişebilen bir hata kodudur. Bu durumda cihaz hermetik mi yoksa bacalı mı sorusunun yanıtı önemlidir. Hermetik Clas model kombilerde; dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, anakartta sorun olabilir, ya da prosestat arızalı olabilir. Bacalı Clas model kombilerde; baca tıkanmış olabilir, baca çekmiyor olabilir, ya da baca sensöründe sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın. Kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın.

 

305/306/307 Arıza Kodu Elektronik kart sorunu
Cihazın elektronik kartının hasar gördüğünü veya bağlantı kablolarında kısa devre meydana geldiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmaz, doğal olarak randıman alamazsınız. Teknik açıdan sorunun çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

SP1 – SP2 – SP3 Arıza Kodu Başarısız Ateşleme Sorunu

Sp1 yani ilk alev denemesi başarısız uyarısıdır. Cİhaz sonrasında ikinci alev denemesi yapar yine başarısız olursa Sp2 belirir. Üçüncü deneme de başarısız olur ise Sp3 belirir ve cihaza 3 alev denemesinde de başarısız olduğu için 501 arızasına geçer.

 

607 –  677 Arıza Kodu Anakart ya da Fan Motoru Arızası

Kombi fan motoru atık gaz tahliyesini yapamadığı zaman görülen arıza kodlarıdır. Ariston kombi fan motoru , prosestat ya da anakartta arıza meydana gelmiş olabilir.