90 Ledi Yanıyor Aşırı ısınma arızası
Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Önce kombinin susuz kalmadığından emin olmalısınız. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Sensör veya kart arızası olabilir. Sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

40-50 Yanıp Sönüyor Düşük basınç arızası (uyarı)
Tesisat su basıncının azaldığını belirten uyarı kodudur. Bu uyarı ile karşılaştığınız zaman tesisata su basmanız gerekir. Yani kombiye su basarak basıncı yükseltmeniz gerekir. Matis model kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi doldurma musluğunu sola doğru yavaşça çevirip basınç değerini 1,5 e kadar çıkarmalısınız. İşlemi yaptıktan sonra sorun düzelir ve mutlaka doldurma musluğunu açık bırakmayın. Sorun düzelmezse “reset” düğmesine basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz.

 

60-70 Yanıyor Düşük basıncı arızası (bloke)
Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Bu bir bloke durumudur. Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yukarıdaki linkte verdiğimiz bilgileri inceleyerek işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmazsa “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı almalısınız.

 

60-70 Yanıp Sönüyor Isıtma sistemi çıkış ntc arızası
Aynı zamanda baca ışığı da yanıp söner. Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 

70-80 Yanıp Sönüyor Isıtma sistemi dönüş ntc arızası
Aynı zamanda baca ışığı da yanıp söner. Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.

 

70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Anakart-Ekran kartı arası iletişim yok
Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı diyebiliriz. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olabilme olasılığı yüksek diyebiliriz. Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.

 

80 Ledi Yanıp Sönüyor Eeprom arızası
Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık (baca ışığı) da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple servis yardımı almanızı öneririz.

 

70 Ledi Yanıp Sönüyor Elektronik kart arızası
Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Servisi ekibinden almalısınız.

 

40-60-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor İlk ateşleme sonrası alev yetersiz
Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi aramalısınız.

 

50-60-80 ledi ve baca ışığı yanıp sönüyor 2.ateşleme sonrası alev yetersiz
Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. 3.alev denemesi sonrası da eğer başarılı olunmazsa cihaz ateşleme başarısızlığı sebebiyle kilitlenir. Bu durumda servis müdahalesi gerekmektedir.

 

Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Alev oluşmuyor
Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda mutlaka Servis yardımı almalısınız.

 

50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Gaz vanası kapalı fakat alev var.
Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor Alevin kesilme arızası
Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.

 

Baca ledi yanıyor Atık gaz tahliye sorunu
Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Ariston Servisi ile görüşerek yardımları almalısınız.