30 Ledi Yanıp Sönüyor Gaz blokaj (ateşleme) sorunudur
30 ledi yanıp sönüyor ise cihazınızın bir sebeple ateşleme yapmadığını ve bu sebeple arızaya geçip çalışmadığını anlayabilirsiniz.

 

40 Ledi Yanıp Sönüyor Emniyet termostatı (aşırı ısı limit termostatı) sorunudur
Bu durumda cihaz aşırı ısınmadan dolayı emniyete alınmıştır. Öncelikle cihazın su basıncını kontrol etmelisiniz. Düşük ise su basmalısınız. Cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Bir de cihaz kalorifer konumunda ise kalorifer vanalarına bakarak kapalı ise açmalısınız. En azından 3 petek vanasının açık olması şarttır. Cihazı birkaç kez resetleyin. Sorun hala düzelmediyse ana eşanjör kireçlenmiş olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, sensör veya kart arızası olabilir, tesisat tıkanıklığı olabilir veya pompa sıkışmış olabilir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

 

50 Ledi Yanıp Sönüyor Hava akış (atık gaz sistem) sorunudur
Baxi Main 24 Fi model hermetik kombilerde ve Baxi Main 24 İ model bacalı kombilerde arıza durumu değişmektedir.

 

60 Ledi Yanıp Sönüyor Isıtma devresinde su yetersizliği sorunudur
Yani Baxi Main 24 Fi/İ kombinin basıncının düşük olduğunu belirtir. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza su basmanız gerekir. Baxi Main 24 Fi/i model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirmeli yine sağ altta yer alan basınç göstergesi (manometre) 1,5 a gelene kadar su basmalısınız. İşlem bitiminde doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Su basma işlemi sonrasında arıza durumu devam ederse resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da sorunun düzelmediği durumlarda veya işlemi yapamadığınız durumlarda Kombi Servisi ile görüşebilirsiniz.

 

70 Ledi Yanıp Sönüyor Kullanım suyu (sıcak su) sensör sorunudur
Sıcak su sensöründe sorun olduğu zaman bu led yanıp söner. Bu durumda sadece sıcak su sensöründe sorun var da denilemez. Kablolarda kısa devre ya da kopma da olabilir. Hem tespit hem de müdahale için servisi aramalısınız.

 

80 Ledi Yanıp Sönüyor Isıtma (kalorifer) sensör sorunudur
Isıtma devresindeki kalorifer sensöründe sorun olduğu zaman ya da kablolarda kısa devre kopma olduğu zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakmalısınız.

 

NOTLAR

Ledler sadece yanarsa cihazda sorun yok demektir. Mesela 50 ledine kadar yanarsa bu cihazın içindeki suyun sıcaklığının 50° olduğu anlamına gelir. Ledler yanıp sönüyor ise sorun var demektir.

 

70 ve 80 ledi aynı anda yanıp sönüyor ise bu durumda cihazda kireçlenme başladı demektir

Cihazın bakımı gerekir. Bakım için kombi servisi ile görüşmeniz gerekir. Kombi yeni devreye alındığından kısa süre sonrasında yaşandı ise bu durumda sistem hava yapmış olabilir, tesisatta pislik olması nedeni ile tıkanma ya da kesit daralması olabilir. Servis yardımı almalısınız.