E01 Arızası Gaz besleme sorunu
 Brülörde yanma olmadığı zaman yani kombide ateşleme sorunu olduğu zaman ekranda belirir. Bu gibi durumlarda servisi çağırmadan önce dairenizdeki gazı kontrol etmelisiniz. Konut içinde gaz olmalı ve kombinize de gaz gelmelidir. Gaz yokluğu durumunda bu sorun yaşanabilir. Kombiye gaz geliyor durumda ise kombiyi resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yapmanıza rağmen arızada düzelme olmuyorsa eğer kombi servisi ile görüşmelisiniz. Anakart arızası durumunda, gaz valfi arızasında ya da iyonizasyon-ateşleme elektrodu sorunlarında bu problem yaşanabilir. Yine de arızanın net teşhisi ve çözümü için servisi aramalısınız.

 

E02 Arızası Emniyet termostat sensörü arızası
Bu arıza durumunda panelde bulunan “OK” tuşuna birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme ardından sonuç alamazsanız petek ve tesisat vanalarına bakarak açık durumda olduğundan emin olmalısınız. Ardından kombi su basıncına bakarak, basıncın düşük olmadığından emin olmalısınız. Yine de sorun düzelmezse servisi arayarak yardım almalısınız. Aşırı ısınmaya karşı emniyet amacı ile mevcut olan sensörde sorun olabilir. Ayrıca; pompa, eşanjör, üç yollu vana, kart arızası olabilir. Tesisat veya filtrede tıkanıklık olabilir.

 

E03 Arızası Hava akışında sorun

Baymak Star Extra model kombilerin hem hermetik hem de bacalı çeşidi bulunur. Hava akışı bacalı ve hermetik kombilerde aynı olmadığı için bu arıza durumunda sorunlu parçalar değişir. Hermetik cihazlarda fanda, anakartta veya prosestatta sorun olabilir ya da hava akım borusu yerinden çıkmış, boyutlarında sorun olabilir. Bacalı cihazlarda bacanın çekmemesi, bacanın tıkanması, baca sensöründe sorun olması gibi durumlarda bu problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sorunda cihazınıza müdahalede bulunmayın. Arıza tespiti ve onarımı için kombi servisi desteği alın.

 

E04 Arızası Geçici alev kaybı
Brülörde yanma mevcutken alev kaybı yaşandığını belirten arıza durumudur. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da anakartta sorun olabilir.

 

E05 Arızası Isıtma sensörü sorunu
Star Extra model kombilerde ısıtma sensörü kalorifer ntc sidir. Bu arıza durumunda ntc sensörde sorun olabilmektedir. Veya ntc bağlantıları ile birlikte borularında da problem olabilme ihtimali vardır. Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servisi arayın.

 

E06 Arızası Kullanım suyu sensörü sorunu
Sıcak su sensör arızasıdır. Sadece sensörde değil, sensör kablolarında ve borularında sorun olduğunda da yaşanır. Bu yüzden cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

 

E10 Arızası Düşük su basınç sorunu
Star Extra model kombilerde tesisat su basıncının yeterli olmadığını belirten arıza kodudur. Star Extra model kombilerde otomatik su basma fonksiyonu olduğu için bir süre kadar beklemelisiniz. Bekleme sonrasında cihaz suyu otomatik basar ve sorun düzelir. Düzelme olmazsa eğer bu durumda servis desteği alabilirsiniz.

 

E11 Arızası Emniyet termostatı devre dışı
Aşırı ısınma durumlarına karşı emniyet termostatının devre dışı kaldığını yani cihazın aşırı ısınma durumlarına karşı korumada olmadığını belirtir. Bu arıza durumunda emniyet termostatında ya da termostat bağlantılarında sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması için servis yardımı almalısınız.

 

E18 Arızası Sistem su doldurma fonksiyonu devrede
Sistem otomatik su doldurma fonksiyonunun devreye girdiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda sisteme su dolana kadar yani su doldurma işlemi tamamlanana kadar beklemelisiniz. İşlem sonrasında sorun kendiliğinden çözümlenecektir.

 

E19 Arızası Sistem su doldurma fonksiyonu arızası
Su doldurma fonksiyonunun arızalı olduğunu ve bu sebeple de otomatik su doldurma işleminin yapılamadığını belirtir. Bu arıza durumunda mutlaka Baymak Servisi’nden yardım almalısınız.

 

E25 Arızası Maksimum sıcaklık uyarısı
Maksimum sıcaklık arızası da diyebiliriz. Bu sorunla karşılaştığınız anda cihaz petek konumunda ise petek vanalarına ve tesisata bağlı olan vanalara bakabilirsiniz. Vanaların kapalı olması sebebi ile sorun yaşanıyor olabileceğinden vanaları kapalı görürseniz mutlaka açın. Vanalar zaten açık ise ya da açmanıza rağmen arıza devam ediyor ise kombiye reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme durumu olmuyor ise; ana eşanjör, pompa gibi parçalarda, üç yollu vanada sorun olabilir. Tesisatın tıkanması ya da kalorifer dönüş borusu içindeki pislik tutma özelliğindeki filtrenin tıkanması durumunda da yine bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman desteği almanızı öneriyoruz.

 

E31 Arızası Kontrol ünitesi ile anakart arasında iletişim sorunu
Bu arıza durumunda anakart arızalı olabilir. Servis öncesi “OK” tuşuna birkaç saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda düzelme olmaz ise servisi aramalısınız.

 

E35 Arızası Alev oluşum sorunu
Alev oluşumunda bir sorun olduğunu belirten bu arıza durumunda servis öncesi “OK” tuşuna 2 saniye kadar basılı tutarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işlemini maksimum 3 kez tekrarlayın. Sorunda düzelme durumu olmazsa eğer mutlaka servisi aramalısınız.

 

E80-E96 Arızası Devresel kontrol sistem sorunu
Çözüm Arıza durumu genel olarak voltaja bağlıdır. Arıza durumunun temel sebebi elektronik kart ile alakalı olabilir. Yine de net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

 

E97 Arızası Yanlış enerji besleme sorunu
Enerji beslemesinde yani voltajlarda sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda bir süre beklemeli cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Cihaz resetleme işlemini otomatik yapacaktır. Uzun süre sorunun düzelmediği durumlarda anakartta problem olabileceği için Baymak Servisi yardımı almalısınız. Yalnız müdahale sonrasında sorunu yeniden yaşamamak için mutlaka “Kombi Regülatörü” kullanmalısınız.

 

E98-E99 Arızası Ana kontrol panosu elektriksel sorun
Muhtemel sorun elektronik kart ile alakalı olabilir. Bu sebeple arıza durumunda tespit ve çözüm için mutlaka Servisi aramalısınız.