Önemli Bilgi:Demirdöküm Nitromix P 24 – P28 – P 35 model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve anlamlarını içermektedir.

 

F00/F10 Arıza Kodu: Gidiş suyu sensör hatası.

Çözüm: Gidiş suyu sensörü arızalı olduğunda veya kabloları yerinden çıktığında bu sorun yaşanabilmektedir.

 

F01/F11 Arıza Kodu: Dönüş suyu sensör hatası.
Çözüm: Dönüş suyu sensöründe arıza olduğunda veya kabloları yerinden çıktığında bu problemle karşılaşabilirsiniz. 

 

F20 Arıza Kodu: Aşırı ısınma hatası.
Çözüm: Kombide bulunan sensörlerin yüksek sıcaklığa eriştiğini belirten hata kodudur. Bu durumda önce cihaz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edin. Vanaların kapalı olmadığından, açık olduğundan emin olun. En az 3 petek vanası mutlaka açık olsun. Buna rağmen sorun devam ederse eğer resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında da sorun devam ediyor ise; pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş veya tıkanmış olabilir, üç yollu vana arızalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir veya kalorifer tesisatı tıkalı olabilir.

 

F22 Arıza Kodu: Tesisat su basınç hatası.
Çözüm: Tesisatta bulunan suyun 1 bardan daha az olduğunu gösteren hata kodudur. Nitromix kombinin sağ alt tarafında bulunan mavi doldurma musluğunu sola çevirmeniz sisteme 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Musluğu çevirdiğiniz an kombiden su sesi gelir ve basınçta ilerleme olur. Ekranda beliren bar değerini takip edin. İdeal basınca ulaştığı zaman doldurma musluğunu mutlaka sağa çevirerek kapatın. Bu sayede sorun çözümlenmiş olur. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapabilirsiniz. 

 

F23 Arıza Kodu: Maksimum sıcaklık farkı hatası.
Çözüm: Tesisattaki sirkülasyon hızının ya çok fazla ya da hiç olmadığını bildiren hata kodudur. Bu durumda tesisat ve kalorifer vanalarına bakarak kapalı ise vanaları açmalısınız.

 

F26 Arıza Kodu: Gaz valfi hatası.
Çözüm: Kombide gaz valfinin yerinden çıkmış olduğunu ya da arızalı olduğunu bildiren hata kodudur. Kullanıcı olarak cihaza müdahale edemezsiniz.

 

F27 Arıza Kodu: Alev algılama hatası.
Çözüm: Nitromix kombide bu hata kodu var ise iyonizasyon elektrodu arızalı demektir. Bu gibi durumlarda sorun elektronik kartı ile alakalı da olabilir.

 

F28 Arıza Kodu: Gaz besleme (gaz yokluğu) sorunu.
Çözüm: Bu durumda önce dairenizdeki gazı kontrol edin. Gaz kontrolü yapın ve konutunuzda gaz olduğundan emin olun. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Konutunuzda gaz yoksa eğer doğalgaz dağıtım şirketinden bilgi ve yardımları alın. Dairenizde gaz olmasına karşın yine de cihaz bu sorunu yaşattırıyor ise resetleme işlemi uygulayın. İyonizasyon ateşleme elektrodunda, elektronik kartta veya gaz valfinde sorun olabilir.

 

F29 Arıza Kodu: İyonizasyon hatası.
Çözüm: Cihazın çalışma esnasında gaz beslemesinin kesildiğini belirten arıza kodudur. Gaz vanalarına bakarak açık olduğundan emin olun, gaz vanaları kapalı ise açın. Gaz var ise resetleme işlemi uygulayın.

 

F32 Arıza Kodu: Hatalı hava basınç hatası.
Çözüm: Kombide donma korumasında fan hızında bir sorun olduğunu belirten hata kodudur. Hatalı hava basıncı olduğu için cihaz muhtemelen çalışma yapmayacak bloke olacaktır. Fan, anakart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilmektedir. 

 

F49 Arıza Kodu: Voltaj hatası.
Çözüm: Haberleşme bağlantı sorunu olduğunu bildiren hata kodudur. Yani konutunuza gelen veya kombinize gelen voltaj düşük ya da yüksek olabilir. Bu durum bir süre sonra düzelebilir. Bu yüzden bir süre beklemelisiniz. Bu gibi durumlarda muhtemel sorun elektronik kart ile alakalı olmaktadır. Elektronik kart voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Bu durumda elektronik kart tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenir. Yalnız sorunun tekrar etmemesi amacı ile mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.

 

F61/F62/F63/F64/F65/F67 Arıza Kodu: Ana kart hatası.
Çözüm: Kombide ana kart sorunu olduğunu belirten hata kodlarıdır. F62 arıza kodunda sorun gaz valfiyle de alakalı olabilmektedir. F65 arıza kodunda anakart devresinde aşırı ısınma sorunu görülebilir. F67 arıza kodunda ise alev algılama durumu sebebi ile elektronik kart sorunu olabilir.

 

F68 Arıza Kodu: Alev sinyali dalgalanması.
Çözüm: Kombide alev algılama sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Bu duruma genelde karşımıza arızalı olarak çıkan parça elektronik karttır.

 

F70 Arıza Kodu: Kartlar arasında uyumsuzluk hatası.
Çözüm: Kombide bulunan ana kart ve ara yüz kartının birbirine tanımlanmamış olduğunu belirten hata kodudur. Önceden kartlardan birine müdahale edildi ise yanlış bağlantı olabilir. Müdahale olmadı ise sorun elektronik kart ile alakalı olabilir.

 

F71 Arıza Kodu: Su akış sensör hatası.
Çözüm: Kombide su akış sensörü kablosunun yerinden çıkmış olabileceğini ya da sensörde sorun olduğunu bildiren hata kodudur. 

 

F72 Arıza Kodu: Kalıcı maksimum sıcaklık farkı hatası.
Çözüm: Bu sorun kombide gidiş dönüş sensörünün aynı sıcaklığı okuduğunu belirtir. 

 

F73/F74 Arıza Kodu: Basınç sensör hatası.
Çözüm: Bu hata kodlarından biri ekranda belirdiğinde sensörün kısa devre yaparak arızalandığını ya da kablosunun yerinden çıktığını söyleyebiliriz.

 

F76 Arıza Kodu: Termal sigorta hatası.
Çözüm: Nitromix kombide aşısı ısınma sigortasının yerinden çıktığını ya da eşanjörde aşırı ısınmanın meydana geldiğini belirten hata kodudur. Sorunun çözümlenmesi adına önce cihazı resetlemelisiniz.

 

F77 Arıza Kodu: Gaz valfi motor hatası.
Çözüm: Bu uygulamanın sağlanamadığını belirten arıza kodudur. Bu kod ekranda belirdiğinde direk önce Nitromix kombiyi birkaç kez resetleyin.

 

F83 Arıza Kodu: Brülör devreye girdiği halde sıcaklık yükselmiyor.
Çözüm: Bu durumda önce su basıncını kontrol edin. Tesisat suyu eksik olabilir. Basınç düşük ise su basma işlemi uygulayın. Basınç normal değerde ise sensörlerin okuduğu sıcaklık farkının çalışma koşullarına uygun olmadığını belirtir.

 

F84 Arıza Kodu: Kalıcı maksimum sıcaklık farkı hatası.
Çözüm: Sensörülerin okuduğu sıcaklık farkının normal çalışma koşullarına aykırı olduğunu yani uymadığını belirten hata kodudur. Birkaç resetleme uygulaması yapılmalı.

F85 Arıza Kodu: Sensör hatası.
Çözüm: F84 hata kodunda olduğu gibi sensörlerin okuduğu sıcaklık farkının çalışma koşullarına uymadığını belirtir. Birkaç reset atma işlemi uygulanmalı.

F86 Arıza Kodu: Yerden ısıtma kontak hatası.
Çözüm: Cihazın bu uygulamayı sağlamadığı belirten hata kodudur.

 

Err Arıza Kodu: Kullanıcı ara yüz hatası.
Çözüm: Kullanıcı ara yüz kartında haberleşme problemi olduğunu belirten hata kodudur. Öncelikle kombiyi resetleyin.