F00-F10-F13-F19 Arıza Kodu Sıcak su sensör sorunu
 Sıcak su sensörü arızasında, sensör kablolarında sorun olduğunda, sensör borularında nem olduğunda veya elektronik kart arızasında bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı almalısınız.

 

F20 Arıza Kodu Emniyet kapanması
 Limit termostat arızası da diyebiliriz. Bu gibi durumlarda cihazı kapatıp yeniden açmalısınız. Sorun devam ediyorsa eğer Vaillant Servisi yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda kablo demetinde sorun olabilir ya da elektronik kart arızası söz konusu olabilir. Limit termostat değişimi de gerekebileceğinden net teşhis yapılması ve arızanın giderilmesi amacı ile servis yardımı almalısınız.

 

F22 Arıza Kodu Kuru yanma problemi
 Bu arıza durumunda kullanıcı olarak önce cihazın sağ altında bulunan basınç göstergesine bakın. Basınç 1 barın altını gösteriyor ise cihaza su basmalı ve basıncı 1,5 e kadar çıkarmalısınız. Basınç değeri normal ise ya da işlem sonrasında sorun düzelmiyorsa eğer; bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Tesisatta su kaçağı var ise tesisatçı çağırın. Kombi altında su kaçağı var ise Servis yardımı alın. Gözle görülür bir su kaçağı yok ise servisi arayarak yardım almanız gerekmektedir.

 

F41 Arıza Kodu Kısma rölesi sorunu
Bu arıza durumunda cihazı kapatıp birkaç saniye sonra yeniden çalıştırın. Arıza durumunda düzelme olmaz ise fabrika ayarı gerekebilir. Bu durumda cihaza müdahalede bulunmadan Vaillant Servisi yardımı almalısınız.

 

F55 Arıza Kodu Kısma kontaktörü ya da rölesi sorunu
 Cihazı servis öncesi kapatıp yeniden açın. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp yeniden çalıştırın. Arıza durumunda düzelme olmaz ise Vaillant Servisi’ni arayarak yardım alın. Tüm kontaktörler ve röleler kontrol edilerek arıza bakımları sağlanmalı gerekir ise değişimi uygulanmalıdır. Bu işlemleri kullanıcı olarak yapmamalı ve mutlaka uzman desteği almalısınız.

 

F63 Arıza Kodu EEPROM iletişim sorunu
 Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Anakartta sorun olabilir ya da cihazın fabrika ayarına geri dönmesi gerekebilir. Bu konuda uzman desteği almalısınız.

 

F73-F74 Arıza Kodu Su basınç sensörü sinyali sorunu
 Su basınç sensöründe giden hatta kesinti ya da kısa devre durumu söz konusu olabilir. Su basınç sensöründe sorun olabilir. Net arıza teşhisi ve onarımı için servis desteği almanız gerekmektedir.

 

F85 Arıza Kodu Boyler donmuş
Ntc sensördeki sıcaklık 3°C nin altında düştüğünde ve basınç atlaması olmaz ise cihaz otomatik kapanır ve bu hata kodu ekranda belirir. Bu durumda sıcaklık değeri 4°C üzerine çıktığında cihaz otomatik yeniden açılır. Bir süre beklemelisiniz. Arıza durumunda düzelme olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.

 

F86 Arıza Kodu Harici sensör su boyleri donmuş
 Harici sıcask su boylerindeki sıcaklık 3°C değerinin altına düştüğü durumlarda cihaz otomatik kapanır. Ekranda da bu hata kodu yer alır. Sıcaklık 4°C üstüne çıktığında cihaz yeniden açılarak çalışmaya devam eder. Harici sıcak su boyleri işletimde değilse eğer arıza durumu olmaz. Bir süre beklemeli, sorunda düzelme olmaz ise servis desteği almalısınız.

 

Led Göstergesi Işıklarının Yanma Durumu ve Sebepleri

 

Yeşil yanar ise

Normal bir durumdur. Bu durumda cihaz normal çalışır ve arıza yok demektir.

 

Dönüşümlü olarak sırası ile kırmızı ve yeşil yanıp sönüyor ise
 Bu bir arıza durumudur. Gerilim beslemesi düşük veya yüksek olabilir. Aşırı ısınma durumu söz konusu olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için Vaillant Servisi yardımı almalısınız.

 

Kırmızı yanıp sönüyor ise
 Pompa bloke durumda demektir. Pompa kendiliğinden sıfırlanamadığı için cihaz arızaya geçer. Bu durumda pompaya müdahale edilmesi açısından uzman yardımı almalısınız.

 

Gösterge yok ise
 Elektrik beslemesi yok demektir. Bu durumda şalterin açık olduğundan ve konut içinde elektrik olduğundan emin olmalısınız. Konut içinde elektrik var, cihazın şalteri açık durumda ise anakart arızası söz konusu olabilir. Yine de teşhis ve çözüm için servisi aramanız gerekmektedir.