A3 Arıza Kodu Atık gaz sensör arızası
Sadece bacalı kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Baca sensörü arızalı ise kablolarında kısa devre durumu söz konusu ise bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servisi arayarak yardım almalısınız.

 

A4 Arıza Kodu Davlumbazdan ortama atık gaz yayılıyor
Sadece bacalı kombilerde karşılaşılır. Atık gazın bir sebeple dışarı gönderilemediğini ve ortama yayıldığını belirtir. Bu durumda baca tıkalı olabilir, baca çekmiyor olabilir, baca sensörü arızası olabilir. Cihazı kullanıma kapatmalı, ortamı havalandırmalı ve acil servis yardımı almalısınız.

 

A7 Arıza Kodu Sıcak kullanım suyu sensör arızası
Hermetik ve bacalı olmak üzere iki çeşit kombide de karşımıza çıkan arıza kodudur. Sıcak su sensörü arızalı ise kablolarında kısa devre var ise bu sorun yaşanabilir. Arızanın çözümlenmesi için servisi aramalı ve bu süre zarfında cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

 

A8 Arıza Kodu Can iletişimi kesik durumda
Çözüm Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman cihaza müdahale etmeden mutlaka servisi aramalısınız.

 

AA Arıza Kodu Sıcak su sensörü ile kalorifer sensörü arasındaki sıcaklık farkı yüksek
Sıcak su ntc si ile ısıtma devresi ntc si arasındaki sıcaklık farkı yüksek olduğu zaman bu sorun yaşanır. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz bir uygulama ya da işlem bulunmaz. Net arıza tespiti ve onarımı için mutlaka servisi aramalısınız.

 

AC Arıza Kodu TA211E ya da RAM ile Heatronic arasında bağlantı sağlanamıyor.
Arıza durumunda teknik açıdan müdahale gerçekleştirmeden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

b1 Arıza Kodu Kod anahtarı algılanmıyor
Arıza durumunda cihaza müdahale etmeden Bosch Servisi aramalı ve yardım almalısınız.

 

C1 Arıza Kodu Cihaz çalışırken prosestat açıyor.
 Sadece hermetik kombilerde karşılaşılan arıza kodudur. Cihazın işletmede iken prosestatın kontaklarını açtığını belirtir. Bu arıza durumunda teknik açıdan cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Prosestat arızasının yanı sıra anakart veya fan ile alakalı sorun da olabilir. Tespit ve onarım için işi uzmanına bırakmanız şarttır.

 

C4 Arıza Kodu Prosestat kontakları açmıyor
 Sadece hermetik kombilerde bulunan prosestatın kontaklarını açmadığını belirten arıza kodudur. Fan arızası, anakart arızası ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Teknik açıdan net tespit ve için servisi aramalısınız.

 

C6 Arıza Kodu Prosestat kontakları kapatmıyor
 Sadece hermetik kombilerde bulunan prosestatın kontaklarını açık bırakması ve kapatmaması halinde bu sorun yaşanır. Arıza durumu prosestat, fan ya da elektronik kart ile alakalı olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi amacı ile servis yardımı almanız gerekmektedir.

 

CA Arıza Kodu Tribün devir sayısı yüksek durumda
Tribün devir dayısının yüksek olduğunu belirten bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız.

 

CC Arıza Kodu Dış hava sıcaklık sensöründe kesinti
Dış hava sensörü varsa eğer sensör kablolarında kesinti olabileceğini ya da sensör arızası olabileceğini belirtir. Dış hava sensörü yoksa eğer elektriksel bir arıza durumu söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

d3 Arıza Kodu Köprü 8-9 dan yanlış sinyal alınıyor
Bu arıza durumunda net teşhis ve onarım uygulaması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız. Cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz.

 

E2 Arıza Kodu Kullanım suyu sensöründe kesinti ya da kısa devre durumu
Çözüm Sıcak su sensörünün arızalı olabileceğini, sensör kablolarında kesinti veya kısa devre durumu olabileceğini belirtir. Bu gibi arıza durumlarında cihaza müdahalede bulunmadan net teşhis ve onarım için uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

E9 Arıza Kodu Düşük basınç veya aşırı sıcaklık uyarısı

Cihazın çeşidi ne olursa olsun çok sık karşılaştığımız arıza durumlarından biridir. Tesisat vanalarını, petek vanalarını kontrol etmeli, vanalar kapalı ise açmalısınız. Vanalar açık olmasına karşın arıza devam etmekte ise cihazın su basıncına bakmalı, basınç düşük ise su basmalısınız. Sorun yine de devam ederse eğer reset uygulaması yapmalısınız. Resetleme işleminden sonra da arızada düzelme olmaz ise; ana eşanjörde, üç yollu vanada, pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresi tıkalı olduğunda, tesisatta hava ya da tıkanma olduğunda da bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın yerinde teşhis edilerek çözümlenmesi açısından işi uzmanına bırakıp uzman desteği almanızı tavsiye ederiz.

 

EA Arıza Kodu Alev iyonizasyon sinyali alınamıyor
Yani brülörde yanma olmuyor ve cihaz ateşleme işlemini başarılı bir şekilde tamamlayamıyor. Genelde çok sık karşımıza çıkan arıza durumudur. Kombinize gaz geliyor mu gelmiyor mu önce bir kontrol etmelisiniz. Kombinize gaz gelmekte ise; kombinize birkaç kez reset atabilirsiniz. Resetleme işleminden sonra da arıza durumunda düzelme olmadı ise bu durumda cihaza müdahaleyi bırakıp Bosch Servisi yardımı alabilirsiniz. Arıza durumunun temel sebepleri arasında; anakart arızası, gaz valfi arızası, iyonizasyon ve ateşleme elektrodu arızası gelmektedir. Yine de tespit yapılarak arızanın giderilmesi amacı ile uzman yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

 

F0 Arıza Kodu Heatronicte dahili sorun
Harici bir sorun olarak bilinen bu arıza durumunda işi mutlaka uzmanına bırakmalı ve servisi arayarak yardım talep etmelisiniz.

 

F7 Arıza Kodu Yanlış iyonizasyon sinyali
Brülörde yanma olmamasına karşın iyonun algılanmaya devam edildiğini belirtir. Bu sorunda cihazı resetlemelisiniz. Arıza düzelmez de devam ederse eğer; anakart, iyonizasyon elektrodu veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Net tespit ve sorunun çözüme ulaşması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

FA Arıza Kodu Reset iyonizasyon sinyali var.
Cihaza servis öncesi birkaç kez reset atmalısınız. Resetleme sonucunda eğer sorunda düzelme olmaz ise servisi arayarak yardım alabilirsiniz.

 

Fd Arıza Kodu İstenilmeden reset düğmesine basılmış
Cihaz arızada değilken reset butonuna yanlışlıkla basıldığını belirtir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin ekrandan Fd kodu silinecektir. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp yeniden açabilirsiniz.