A7 Arıza Kodu Sıcak su sensörü hatası

 Kullanım suyu sensöründe arıza meydana geldiğini belirtmektedir. Bu durumda musluklarınızdan sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe bir problem olabilir, sensör bağlantılarında sorun ya da borularında nemlenme durumu olabilir. Arıza tespit ve onarımı için uzman desteği almalısınız.

 

A8 Arıza Kodu BUS iletişim kesintisi sorunu

Kombi bağlantı kablolarında veya termostatında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin servis desteği almalısınız.

 

B1 Arıza Kodu Kod anahtarı algılanmıyor

Kod anahtarı yerine tam anlamı ile takılmadığında, numarası yanlış girildiğinde veya kod anahtarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Arızanın net tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

B2/ B3 Arıza Kodu Dahili hata

 Dahili sorundur. Net arıza tespiti yapılması ve arızanın onarılması için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

C6 Arıza Kodu Fan çalışmıyor

Fanın işlev sağlamadığını belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda fan ile birlikte elektronik kartta da problem olabilmektedir. Kesin arıza tespiti ve çözümü için mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

 

CC Arıza Kodu Dış hava sensör arızası

Kombide dış hava sensörü var ise arızalı olabileceğini ya da bağlantılarında sorun olabileceğini belirtir. Dış hava sensöründe sorun varsa müdahale yerinde uzmanı tarafından yapılır. Kombide dış hava sensörü yoksa eğer elektriksel bir sorun olabileceğinden tespit ve onarım adına yine uzman desteği alınmalıdır.

 

D3 Arıza Kodu Harici sıcaklık limitörü devrede veya 8-9 köprüleri eksik

Bu arıza durumunda köprü eksik olabilir, soketler yerine tam anlamı ile oturmamış olabilir, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmaksızın Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

 

D5 Arıza Kodu Harici exdern sıcaklık sensör sorunu

 Sensörde sorun olabilir, sensör bağlantılarında veya kablolarında problem olabilir. Teknik açıdan arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

E2 Arıza Kodu Gidiş suyu sıcaklık sensör problemi

 Gidiş suyu sıcaklık sensörü arızalı olduğunda, sensör borularında veya bağlantılarında problem olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında soruna müdahalede bulunmadan direk servisi aramalı ve yardım almalısınız.

 

E9 Arıza Kodu STB sorunu

 Bu sorunla karşılaştığınız zaman öncelikle kombi su basıncını kontrol etmelisiniz. Kombi su basıncı düşük ise tesisata su basmak gerekir. Basınç 1 barın altında ise doldurma musluğu yardımı ile kombi basıncını 1.5 bara kadar yükseltin. Sorun düzelmezse eğer resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda yine bir düzelme durumu olmazsa eğer kombi altındaki tesisat vanalarını ve petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. Vanaların kapalı şekilde olmadığından ve açık konumda olduğundan emin olmanız gerekir. Vanalar açık ve buna rağmen arıza durumu devam etmekte ise; ana eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat tıkalı veya kalorifer filtresinde tıkanma durumu söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

EA Arıza Kodu Ateşleme sistemi sorunu

Bu sorun kombinin başarılı bir şekilde ateşleme yapamadığını belirtmektedir. Bu arıza durumunda servis öncesi gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Yani konut içinde gaz olduğundan ve kombinize gaz geldiğinden emin olmanız gerekmektedir. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz servis öncesi birkaç defa reset uygulaması yapmalısınız. Kombinizi birkaç kez resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında da arıza durumu düzelmezse eğer başka bir işlem uygulamadan direk Bosch Servisi arayın. Bu gibi arıza durumlarında; anakartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon-ateşleme elektrotlarında sorun olabilmektedir. Arızanın yine de teşhis edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

F0/F1 Arıza Kodu Dahili problem

 Böyle bir sorunda cihaza müdahalede bulunmayın. Harici bir problem söz konusu olduğunu belirten bu arıza durumunda sorun ancak yerinde tespit edilebilir. Bu yüzden mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

F7 Arıza Kodu Kombi kapalı olduğu halde alev devam ediyor

 Kombinin kapalı olmasına karşın alevin yine de algılanmaya devam ettiğin belirten arıza kodudur. Servis öncesi kombinize maksimum 3 kez reset atmalısınız. Resetleme sonrasında arıza durumunda eğer düzelme olmaz ise yani sorun devam ederse bu durumda servisi aramalısınız. İyonizasyon elektrodu, elektronik kart, gaz grubu gibi parçalarda sorun olabilir. Arızanın tespit edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.

 

FA Arıza Kodu Gaz kesik olmasına karşın alev devam ediyor

 Gaz kesintisine rağmen alevin yine de devam ettiğini belirten bir arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan servis gelmeden önce birkaç reset uygulaması deneyebilirsiniz. Resetleme uygulamalarından sonra da arıza durumunda düzelme olmadıysa eğer bu durumda servisi çağırmanız gerekir. İyonizasyon elektrodu arızası, anakart sorunu ya da gaz valfi arızası durumlarında bu sorun karşınıza çıkabilir. Yine de tespit ve çözüm için mutlaka Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

 

FD Arıza Kodu Reset kilitlenme sorunu

 Reset butonuna olması gerekenden daha uzun süre basıldığında düğme kilitlenir ve ekranda bu hata kodu belirir. Reset butonuna yeniden yeniden basmalısınız. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp bir süre sonra yeniden açın. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyorsa eğer servisi arayabilirsiniz.