E01 Arıza Kodu Ateşleme problemidir
Bu arıza kodu dairede gaz kesintisi olduğunu veya cihazda alev oluşmadığını belirtir.

 

E02 Arıza Kodu Hatalı alev oluşumu sorunudur
Bu durumda cihaz alevi algılamıyordur. Bu sorunda öncelikle kombiyi resetlemeyi deneyin. Bir reseteme işlemi sonrasında sorun düzelmezse resetlemeyi birkaç kez daha tekrar edin. Sorun hala düzelmiyor ise bu durumda; iyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde sorun olabilmektedir. Net bir tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

 

E03 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunudur
Bu gibi durumlarda aşırı ısınma sensörü devreye girmiştir.

 

E05 Arıza Kodu Fan geri besleme sorunudur
Brötje Novadens model kombinin atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur.

 

E08 Arıza Kodu Ateşleme devresinde sorun olduğunu belirtir
Ateşleme devresinde meydana gelen sorunu belirtir. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihazı birkaç kez resetleyin. Sonuç alamadığınız durumlarda işi uzmanına bırakmalısınız. Kart, iyon elektrodu, gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir.

 

E09 Arıza Kodu Gaz valfi geri besleme sorunudur
Ateşleme sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza kodudur. Bu durumda gaz valfi ve elektronik kartla alakalı bir sorun vardır. Sorunun net olarak tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.

 

E12 Arıza Kodu EEPROM (Yazılım) sorunudur.
Yazılım ile alakalı sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Cihazı birkaç kez resetleyin. Sorun düzelmez ise kart arızası olabileceğinden mutlaka servis çağırmalısınız.

 

E21 Arıza Kodu Elektronik kart problemidir.
Brötje Novadens model kombilerde karşımıza çıkan bu arıza kodunda cihazı resetlemeyi deneseniz de sonuç değişmeyecektir. Sorunun çözümlenmesi adına kartın tamir edilmesi ya da değişmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlar için yardımları mutlaka servisten almalısınız.

 

F13 Arıza Kodu Reset kilitlenmesi sorunudur
Brötje Novadens model kombide bulunan reset düğmesine uzun süre basılı tuttuğunuzda düğme kilitlenir. Bu arıza kodu da düğmenin kilitlendiğini belirtir. Reset düğmesine bassanız da sonuç alamayacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken şey cihazı şalterinden kapatmak ve birkaç saniye sonrasında yeniden açmaktır. Sorun çözümlenecektir. Düzelme olmazsa servis yardımı alabilirsiniz.

 

F34 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunudur
Bu arıza kodunda kullanıcı olarak bir süre kadar beklemelisiniz. Uzun süre bekleme sonrasında voltajlarda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız. Bu gibi durumlarda genelde düşük voltaj sebebi ile kombilerin elektronik kartı arızalanabiliyor. Arızalı olan kart tamir de edilebilir değişimi de yapılabilir. Bu gibi durumlarda müdahale karta yapılır fakat kombi regülatörü kullanmanız gerekir. Kombi regülatörü kullanmazsanız eğer müdahale edilen karta garanti sunulmaz.

 

F35 Arıza Kodu Merkezi ısıtma sensör sorunudur
Kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirten bir hata kodudur. Bu durumda muhtemelen kaloriferleriniz ısınmaz ya da az ısınır. Kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da kablolarda kısa devre-kopma durumu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 

F37 Arıza Kodu Düşük su basınç problemidir
Her dönem karşımıza çıkabilecek bir arıza durumudur. Brötje Novadens model kombilerde bar seviyesi 1 barın altına düştüğü zaman cihaz bloke olur ve çalışma yapmaz. Arızaya geçerek kullanıcısına tesisatta su olmadığını belirtir. Bu durumda kullanıcı cihaza su basmalıdır. Su basma işlemi doldurma musluğu ile yapılır ve bar değeri 1 ile 2 arasını gösterene kadar su basılmalıdır. İşlem sonrası açılan doldurma musluğu mutlaka kapatılmalıdır.

 

F39 Arıza Kodu Dış hava sensör problemidir
Her sistemde olmasa da nadiren dış hava sensörü olabilmektedir. Dış ortam sıcaklığına göre kombi çalışmaktadır. Bu arıza kodunda önce dış hava sensörü var mı diye bakılır. Çoğu kombide olmamasına rağmen bu arıza kodu ile karşılaşılabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise elektronik sistemde sorun olduğunu belirtebiliriz. Net tespit için mutlaka servisi aramalısınız.

 

F50 Arıza Kodu Sıcak su boyler sensör sorunudur
Sıcak su boyler sensöründe sorun olduğu zaman karşımıza çıkan arıza kodudur. Teknik açıdan cihazı resetlemelisiniz. Resetleme ardından sonuç değişmiyorsa mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

F51 Arıza Kodu PT1000 sensör (boyler sensör) sorunu
 Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem yoktur. Yardım için Baymak Servisi’ni aramalısınız.

 

F52 Arıza Kodu Kullanım suyu sensör sorunudur
 Sıcak su arızası ile karşılaşırsınız. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe problem olabilir. Kablolarda kısa devre ya da kopma olduğu zaman da bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve çözüm adına servisi aramalısınız.

 

F53 Arıza Kodu Termal sigorta sorunudur
Bu gibi arıza durumları ile çok nadir karşılaşırsınız. Yaşadığınız bu arıza durumunda mutlaka uzman yardımı almalısınız.