A7 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası

 Sıcak su arızası ile karşınıza çıkan bir hata kodudur. Sıcak su için görev alan sensörde, sensör bağlantılarında problem olabilir. Bu gibi arıza durumlarında kombinize müdahalede bulunmayın. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman desteği alın.

 

A8 Arıza Kodu BUS iletişiminde kesinti durumu

 Bağlantı kablosunda veya termostatında problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan cihaza müdahaleniz söz konusu olmasın. Arıza tespit ve onarımı adına uzman desteği almanızı öneririz.

 

A9 Arıza Kodu Sıcak su sensör bağlantısı yanlış

 Kullanım suyu sensörünün bağlantısının yanlış yapıldığını belirtmekte olan bir hata kodudur. Bu arıza durumunda yapabileceğiniz bir müdahale söz konusu olamaz. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis desteği almanız gerekmektedir.

 

AC Arıza Kodu Modül algılama problemi

 Cihazın modülünde veya modül bağlantılarında sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan uzman desteği almanız gerekmektedir. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız.

 

b1 Arıza Kodu Kod anahtarı algılama problemi

 Modül ve bağlantı kablolarında problem olabilir. Kod anahtarı ayarı gerekebilir. Teknik açıdan arıza tespit ve onarımı için servisi aramalısınız.

 

C1 Arıza Kodu Prosestat işlem sırasında açılıyor

 İşletim sırasında prosestatın açıldığını belirtir. Bu gibi arıza durumlarında prosestatta sorun olabilir, fan ya da elektronik kartta bir aksaklık söz konusu olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 

C4 Arıza Kodu Prosestat açılmıyor.

 Prosestat açılmadığı zaman bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda atık gaz sistemi tam anlamı ile çalışmaz. Prosestatın yanı sıra sorun fan ya da anakartta da olabileceğinden net teşhis ve onarım için servisi aramalısınız.

 

C6 Arıza Kodu Prosestat kapanmıyor

 Prosestatın kapanmadığını ve açık kaldığını belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem ya da müdahale bulunmaz. Prosestat arızalı olabilir, fan ya da anakartta da problem olabilir. Teknik olarak net arıza tespiti ve çözümü adına servis yardımı almanız gerekmektedir.

 

CC Arıza Kodu Dış hava termostatı arızası

 Kombide dışarının ısısına göre kombiyi çalıştırma görevinde olan dış hava sensöründe sorun olabilir. Dış hava sensörü olan veya olmayan kombilerde bu problem yaşanabilir. Dış hava sensörü olan kombilerde sensörde problem olabilir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise elektriksel bir problem olabilir. Teknik açıdan arızanın net teşhis edilerek onarılması için servis desteği almanızda fayda vardır.

 

d3 Arıza Kodu ST8 deki köprü algılanmıyor

 Köprü eksik ise, soket yerine oturmamış ise, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devrede ise bu yüzden de bu sorun yaşanabilir. Birçok etmen sıralanabileceği içim net arıza tespiti ve onarımı için mutlaka Bosch Servisi ile görüşmeniz gerekir.

 

d4 Arıza Kodu Kodu Isıtma devresinde ani sıcaklık artışı

 Bu arıza durumunda önce ısıtma devresi su sıcaklığına bakın. Sıcaklık yüksek ise düşürün. Daha sonrasında kombi altında bulunan vanaları kontrol edin. Vanalar kapalı ise açmanız gerekir. Kalorifer vanalarını da kontrol etmeniz gerekir. En azından 3 kalorifer açık olmalı ve kullanılır durumda olmalıdır. Ardından resetleme işlemi uygulayın. Buna rağmen arıza durumunda bir düzelme olmaz ise birçok parçada sorun olabilir. Arıza tespitinin yapılarak sorunun giderilmesi amacı ile servisi aramanız gerekir.

 

d5 Arıza Kodu Harici sıcaklık ntc problemi

 Çok sık yaşanılmayan bu arıza durumunda harici sıcaklık sensöründe veya sensör bağlantılarında problem olabilmektedir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına servisi aramalı ve yardım almalısınız.

 

d7 Arıza Kodu Gaz valfi reglaj ventili problemi

Reglaj ventili kablolarında problem olabilir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız cihaza müdahale etmeden servisi aramalı ve yardım talep etmelisiniz.

 

E2 Arıza Kodu Gidiş suyu ntc problemi

 Gidiş suyu sıcaklık sensör hatası olarak bilinmektedir. Bu durumda bağlantılarda kopma veya kısa devre olabilmektedir. Sensör arızalı da olabilir. Tespit ve onarım uygulamasında mutlaka Bosch Servisi yardımı alınmalıdır.

 

E9 Arıza Kodu STB termostatı devreye girmiş (tesisat düşük su basınç sorunu olabilir)

Genelde çok sık rastlanan arıza durumlarından biridir. Tesisat su basıncı düşük olabileceğinden önce su basıncına bakılmalıdır. Basınç düşük görülür ise su basma işlemi uygulanmalıdır. Su basma işleminden sonra sorun düzelebilir. Düzelme olmazsa eğer resetleme işlemi uygulamalısınız. Yine de sorun düzelmiyorsa arızanın teşhis edilerek onarılması açısından servisle görüşmeniz gerekir.

 

EA Arıza Kodu Gaz yokluğu problemi

 Ateşleme sisteminde sorun olduğunu yani alevin algılanmadığını belirtir. Brülörde alev oluşmuyorsa eğer bu durum gaz yokluğu demektir. Bu yüzden servis öncesi gaz kontrolü yapabilirsiniz. Konut içinde doğalgaz ile çalışan ocak gibi ürünler var ise çalıştırmayı deneyerek konut içinde gaz olup olmadığından emin olabilirsiniz. Konut içinde gaz yoksa eğer doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Doğalgaz var ise kombi yanında bulunan gaz vanasına bakabilir, kapalı şekilde ise açabilirsiniz. Gaz kontrolü sonrasında önerimiz kombinizi resetlemenizdir. 3 reset denemesi sonrasında arıza durumunda yine bir düzelme olmuyor ise; anakart, ateşleme ve iyonizasyon elektrodu, gaz valfi gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi ve çözümü için mutlaka Bosch Servisi ile görüşmeniz gerekir.

 

E0/F0 Arıza Kodu Dahili problem

 Soket kontaklarında, ateşleme kablolarında veya sorun oluşabilmektedir. Bunun dışında elektronik kartta da sorun olabilmektedir. Servis desteği alarak sorunun çözümlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

F7 Arıza Kodu Cihaz kapalı iken alev algılanmaya devam ediyor

 Cihazın kapalı olmasına karşın alevin yine de devam ettiğini, algılandığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda servis öncesi cihazı resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrasında arızada düzelme durumu olmaz ise; gaz valfinde, gaz valfi kablolarında, anakartta, iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Arıza tespit ve onarımı adına mutlaka uzman desteği almalısınız.

 

FA Arıza Kodu Gaz olmadığı halde alev algılanıyor

 Gaz olmadığı halde brülörde alevin algılandığını belirten arıza kodudur. Bu gibi arıza durumlarında servis gelmeden önce kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmazsa eğer servisi aramalısınız. Gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda problem olabilir. Arıza teşhisi ve onarımı için Bosch Servisi ile görüşmeniz gerekir.

 

Fd Arıza Kodu Reset kilitlemesi

Reset düğmesine olması gerekenden daha uzun süre basılı tutulduğunda düğme kilitlenir ve ekranda bu hata kodu belirir. Reset düğmesine yeniden basarsanız eğer sorun düzelir. Düzelme olmazsa eğer şalteri kapatın birkaç saniye sonra yeniden açın. Düzelme olacaktır. Düzelme olmazsa eğer servisi arayabilirsiniz.